sawickam.jpg
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Przebieg kariery zawodowej

Dyplom w 1978 roku, Uniwersytet im. A. Mickiewicza w Poznaniu.
W 2003 roku podyplomowe studia edytorskie na Wydziale Filologii Polskiej i Klasycznej.
Od 1978 roku pracuje w Zakładzie Archeologii Wielkopolski IHKM, w latach 1979-1983 w Pracowni Archeologiczno-Konserwatorskiej PKZ, a od 1984 ponownie w poznańskim oddziale Instytutu Archeologii i Etnologii PAN jako dokumentalista.

Pełnione funkcje

Archeolog, grafik i edytor w oddziale Poznańskim IAE PAN

Główne obszary zainteresowań naukowych

Wczesne średniowiecze, szkło średniowieczne i nowożytne

Ważniejsze badania archeologiczne

Udział w wieloletnich badaniach w ośrodku grodowym w Kruszwicy, na cmentarzysku kurhanowym z okresu wpływów rzymskich w Palędziu Kościelnym (samodzielne badania),na szeregu wielokulturowych stanowisk badanych na terenie zbiornika „Jeziorsko” – Zakrzew, Tądów Górny, Popów (samodzielne badania), na osadzie z okresu halsztackiego w Żędowie (samodzielne badania), oraz szeregu stanowisk badanych podczas badań ratowniczych na terenie autostrady A-2 i obwodnicy Gniezna (samodzielne badania).
W latach 2003 - 2008 udział w pracach ekspedycji na terenie Egiptu (Dakhla i Tell el Farkha).

Bibliografia

Sawicka J., Naczynia szklane ze staropolskiego dworu w Czarnotulu koło Mogilna [w:] Od długiego domu najstarszych rolników do dworu staropolskiego, Poznań 2004,

Ostoja-Zagórski J., Sawicka J., Osada halsztacka w Żędowie, gm. Szubin, woj. bydgoskie, na tle osadnictwa w mikroregionie Sobiejuchy, Komunikaty archeologiczne, Bydgoszcz 1990

Sawicka J, Kaczmarek J. Szkło w architekturze sakralnej Wielkopolski i Kujaw, Zeszyty Bierzwnickie, Rocznik XXIII, 2009.